خدا رحمت كنه !

ديروز رفتيم يكي از بزرگهاي فاميل را خاك كرديم !

خانمي كه ۱۰ فرزند داشت و از زمان كودكي من، همسرش فوت كرده بود. نميدانم چند سال تنها به اميد ۱۰ فرزندش زندگي را سپري كرد اما به حداقل ۳۰ سالش مطمئنم.

روز ختم بچه هاش چه شيوني ميكردن. اما فكر كنم بيشتر از اينكه به خاطر از دست دادن مادر غمگين باشند به خاطر اينكه به اندازه كافي بهش نرسيده بودن ناراحت بودن.

خانمي بسيار آرام و مظلوم بود.

در لحظاتي كه بدن كفن كرده‌اش را به خاك ميسپردم به اين فكر ميكردم كه زنان ۲ نسل قبل ما چه معنايي از زندگي را درك كردند و زندگي براي آنها چه معنايي داشته است.

با يك مروري سريع بر زندگي او اينگونه به نظرم رسيد كه زندگي او با ازدواج در سنين بسيار پايين آغاز شده و در طول عمر همسرش به ترتيب فرزند پشت فرزند به دنيا آورده، يك به يك آنها را شوهر و زن داده. مشكلات دعواها، قهر و آشتي ها،‌اعتياد، مريضهاي علاج ناپذير و جداييها و ازدواجهاي مجدد تك تك فرزندانش را تحمل كرده بدون اينكه اعتراضي از او شنيده شود و در نهايت در بستر بيماري دنيا را وداع كرده.

در آن زمان زندگي ديگري براي زنان و حتي مردان ايراني تصور نميشده ولي تعجب من در اين است كه در دنياي كنوني هم گروهي از مردم حتي در همين تهران، چنان طرز فكري دارند.

در عروسي يكي از فاميل بوديم. يكي گفت‌: دختر كوچك من همش درس ميخونه و وقتي امتحان داره مهماني و عروسي نمياد.

خاله خودم گفت:‌وا چه فايده داره دختر نبايد زياد درس بخونه. چه فايده داره . بگذار يه ذره بهش خوش بگذره.

من ماندم كه هنوز زنان نسل كنوني خوشبختي و موفقيت و معناي زندگي را در شوهر كردن و پس انداختن بچه هاي بي سواد تر خودشون ميدون. اين واقعا مايه شرمندگي است.

نزديك بود اون روز دهنم را باز كنم و بگم : به نظر تو زندگي يعني فقط شوهر كردن كه در واقع ديد شما از شوهر چيزي جز ببخشيد ( كردن و دادن) و داشتن يك خر باركش جهت تامين معاش نيست.

يك روز به خواهرم كه درس نميخواند گفتم : ببينم فكر كردي شوهر ميكني و به درس خواندن احتياج نداري؟ فكر كن اگه شوهر، مادر ، پدر يا خواهرت مردن و نبودن تو به تنهايي چي هستي؟

آيا به تنهايي ميتوني زندگي ات را  بگرداني يا بايد بشيني  وسط خيابان گدايي كني!

فكر نكنين دارم شوخي ميكنم ميدانيد چند درصد زنان ايران به اين خاطر در خانه شوهران خود مانده‌اند كه اگر شوهر بيرونشان كند از گرسنگي بايد بميرند يا پيش فاميلشان به گدايي دست دراز كنند.

چند وقت پيش وقتي از يكي از دوستام شنيدم كه خاله اش از شوهرش جدا شده و خانه آنهاست بدون هيچ خرجي خيلي ناراحت شدم. چرا بايد زنان مملكت ما طوري زندگي كنند كه اگر مردي آنها را ول كرد و مهريه را هم نداد نتوانند به تنهايي زندگي خود را بگردانند و در سنين پيري با مشكلات مالي مواجه شوند !!!!

/ 1 نظر / 8 بازدید
آزاد

سلام .. ممنون از اینکه نظر دادین .من با نظر شما در خصوص حس مالکیت بچه کاملا موافق هستم ... خدا رحمتش کنه .. من همیشه وقتی برای خاکسپاری میرم و شیون اطرافیان مرحوم رو می بینم این حس در من تقویت میشه که اطرافیان یاد بی وفائی های خود می افتند و یاد بی مهری خود به مرحوم می افتند و آنچنان گریه و زاری می کنند. به نظر من تحصیل ُ انتخاب شغل ُ ازدواج ُ بچه دار شدن ... هیچکدام خود ساخته نیست .. یعنی در هیچکدام از موارد فوق دلایل قانع کننده نداریم .. تازیه دیگران رو به این کارها دعوت میکنیم .. شاید بخاطر پیدا کردن شریک جرم باشه .. والا نمیدونم ... خوش باشید بدرود