از معنی تا احساس

گرسنگی تحقير شكست فقر ناتوانی بيماری و صدهای كلمه ديگر معانی ناراحت كننده‌ای را برای ما به ارمغان می‌آورند  اما دانستن معانی تا حس احساس مربوط به آنها زمين تا آسمان متفاوت است.

تا به حال گرسنگی كشيده‌اي.

تا به حال تحقير شده‌اي.

تا به حال با فقر دست به گريبان بوده‌اي.

تا به حال بيماری سختی را تجربه كرده‌ای.

معانی واقعی اين كلمات را بايد از كسانی پرسيد كه در زندگی روزمره خود با اين مشكلات دست و پنجه نرم كرده‌اند.

اگرچه دست و پنجه نرم كردن با اين كلمات در زندگی واقعی بسيار سخت و طاقت فرساست اما بعضی ها با تجربه حتی يك شب هر كدام از اينها عقايد و باورها و ساختارهای بناگرفته در زندگی‌اش تغيير ميكند.

من تا زمانی كه با گروهی از هم دانشگاهيان به سفر ۱۶ روزه در خارج از كشور نرفته بودم طعم گرسنگی را حس نكرده بودم. گرسنگی صرف نه گرسنگی به علت فقر.

يعنی پول داشته باشی اما موقعيت طوری باشد كه نتوانی هيچ چيزی در عرض ۳۰ ساعت بخوري.  اگرچه اين حس فقط يك بار برای من پيش آمد اما آن موقع فهميدم گرسنه بودن يعنی چه !  همان يك شب در زندگی من از لحاظ تغذيه چنان تاثيری گذاشت كه هيچ كس حتی به ياد نمی‌آورد من همان دختر لوس و بد غذايی هستم كه مامان و بابام هميشه سر غذا خودن من دعواشون ميشد.

تحقير شدن تجربه‌ای است كه مردم در سطح متوسط كمتر با واقعيت محض آن مواجه ميشن. اما ديروز داشتم فكر ميكردم ديدم من چنين حالتی را هم تجربه كردم. حس فوق‌العاده بديه مخصوصا وقتی اجبار برای ماندن در موقعيت تحقير شدن، عشق باشه!

تجربه چنين احساسی فوق‌العاده سخته

تا حالا در موقعيتی قرار گرفته‌ايد که مرگ را جلوی چشمانتان ديده باشيد! من چنين احساسی را نيز تجربه کردم در طول مدت حدود نيم ساعت مورد تجاوز و کشته شدن خودم و دوستم در يک کشور غريب اون هم به خاطر پوشيدن لباس نامناسب در مکان ناشناخته را جلوی چشمام ديدم. اگرچه هيچ اتفاقی نيفتاد اما تا رسيدن به منطقه امن چنان احساس وحشتی را تجربه کردم که شايد تا آخر عمر چنين تجربه‌ای مجدد برام پيش نياد !!!!

فقر را نچشيدم چون خدا را شكر هيچوقت آنقدر از لحاظ مالی در تنگنا قرار نگرفتم . درسته زمانهای زيادی محدوديتهای مالی وجود داشته اما هيچ وقت احساس آن مادری كه به خاطر مريضی كودك خردسالش حاضر به خودفروشی شده بود را نفهميدم و اميداورم خداوند چشيدن چنين احساسی را نصيب هيچ انسانی نكنه !

بيماران فراوانی را ديده‌ام كه بسيار سختی كشيدند تا با اين جهان خاكی وداع كنند.

خداوند همه رفتگان و سختی‌كشيدگان اين دنيای فانی را مورد لطف و مرحمت خود قرار دهد.

الهی آمين !

/ 1 نظر / 10 بازدید
میهن

سلام ........نکته قشنگی بود اينکه تو موقعيت درکش قرار بگيري و لمس کنی طعم گرسنگی و بيخانه بودن و هزاران مشکل ديگه ......به دعای قشنگتون امين ميگم به اميد اينکه هيچ وقت خداوند مارو با اين چيزها امتحان نکنه ..........بهاری باشيد و خدايارتون